Proiecte

  • Centenar
  • Proiect Erasmus+
  • Ziua Autismului
  • Proiect Polonia
  • Activitati extrascolare
  • Proiecte si Parteneriate
  • Rezultate la concursuri

În anul 2016-2017  vor fi organizate  de către CSEI Suceava  următoarele concursuri extrașcolare:

  1. AȘTEPTÂND ÎNVIEREA DOMNULUI – concurs național, ediția a VIII-a, cuprins în CAERI 2017, Domeniul Cultural – artistic, Arte vizuale, poz 284, pag 14
  1. ARMONIE PRIN ARTĂ POPULARĂ ȘI TRADIȚII – concurs interjudețean, ediția a VIII-a, cuprins în CAERI 2017, Domeniul Cultural – artistic, Folclor, tradiții, obiceiuri, poz 616, pag 29
  1. COPIII EUROPEI, – concurs interjudețean, ediția a IV-a, cuprins în CAEJ 2017
  1. SINGUR ACASĂ – simpozion concurs, ediția a IV-a, cuprins în CAEJ 2017

PROGRAME DE COLABORARE INSTITUTIONALE

In anul şcolar 2016-2017 au fost încheiate un număr de 49 parteneriate și protocoale de colaborare între Centru Şcolar de Educație Incluzivă Suceava şi diverse instituţii.

Astfel au fost:

  • Parteneriate externe-9

2 internaționale OBICEIURILE ŞI TRADIŢIILE ZONELOR NOASTRE cu  – Şcoala de gradul I-III Oprişeni, Hliboca Ucraina-Colegiul Naţional Mihai Eminescu Suceava-Şcoala Populară de Arte Suceava-Muzeul Bucovina Suceava-Uniunea Ucrainenilor România Suceava;

5 parteneriate de tip eTwining;

1 internațional  ,,Silver Bracelets”  -Iordania,

1 cu  Universitatea Pedagogică de Stat  “Ion Creangă”, Chișinău   

  • Parteneriate interne– 40, din care:

              – 3 cu ONG – Organizația Salvați Copiii Filiala Suceava, Fundația Motivation România (FMR) și Fundația Special Olympics România (SOR)

12 cu instituții din municipiu și județ – Centrul Cultural “Bucovina” Suceava, CCD Suceava, CJRAE Suceava, IPJ Suceava, Secția de Poliție Burdujeni,  I.J.J. Suceava, Compartiment Prevenire,  Organizaţia Salvaţi copiii- filiala Suceava, Palatul Copiilor Suceava, Biblioteca Bucovinei “I. G. Sbiera” Burdujeni, Salon Ramely Suceava,  Centrul Român de Intervenţie Socială şi Psihoterapeutică Iaşi, Univ Ștefan cel Mare Suceava-Fac de Știinte ale Educației, Agenția GEC Bucovina, Centrul de recuperare pentru copii cu dizabilități/TSA și psihoterapie Suceava

         – 25  cu școli din județ și din țară 

Iniţierea şi desfăşurarea numeroaselor parteneriate educative cu şcoli din judeţ, din ţară şi din străinătate,  au avut ca scop diminuarea şi chiar eliminarea sentimentelor discriminatorii din rândul copiilor cu CES, socializarea şi integrarea socio-profesională a acestora, dezvoltarea abilităţilor practice, a lucrului în echipă şi valorizarea talentului lor în societate.

De asemenea, s-a desfășurat

Proiectul naţional SNAC (Programul De Actiune Comunitară SNAC – „TINERI PENTRU O SOCIETATE DESCHISĂ”) in colaborare cu Colegiul Tehnic « Alexandru Ioan Cuza » Suceava, Colegiul Colegiul tehnic Petru Mușat Suceava, Colegiul Naţional « Mihai Eminescu » Suceava, Şcoala nr. 4 Suceava, Colegiul Economic Dimitrie Cantemir – coordonator prof. Rădulescu Loredana, dir. Lupaşcu Gabriela şi profesori selectati de la SAM, liceu, inv. primar şi gimnazial. Astfel avem:

– proiect de voluntariat – Tineri pentru o societate deschisă – CSEI Sv. –  Colegiul tehnic Al. I. Cuza-Suceava

– proiect de voluntariat – Toți egali, deși diferiți – CSEI Sv. –  Colegiul tehnic Petru Mușat Suceava

– proiect de voluntariat – Dăruind vei dobândi – CSEI Sv. –  Colegiul Naţional « Mihai Eminescu » Suceava

– proiect de voluntariat – Împreună pentru viitor – CSEI Sv. – Şcoala nr. 4 Suceava

– proiect de voluntariat – Să ne cunoaştem fără prejudecăţi – CSEI Sv. –  Colegiul Economic Dimitrie Cantemir Suceava

CONCURSURI ŞI PREMII OBTINUTE

  1. Concurs International “Cele mai frumoase felicitari pentru fiinta iubita”; proiect ,”Azi copii, maine vedete”- Botosani, martie, 2011 – 4 premii I
  2. Concurs Interjudetean ” Sfintele Pasti in inimi de copil”-aprilie, 2011, C.S.E.I. Beclean – 2 premii I, 1 premiu II, 2 premii III
  3. Concurs Interjudetean “Flori pentru mama”, Marginea, martie, 2011- 1 premiu III, 2 mentiuni
  4. Concurs National ” Asteptand Invierea Domnului” C.S.E.I. Suceava, Ed.a-II-a, 2011- 43 premii I, 24 premii II, 14 premii III, 1 mentiune
  5. Concurs JudeTean ,,”Martisorul, dar al prieteniei”, Scoala de Arte si Meserii ,”ION PILLAT” Dorohoi – 6 premii I, 4 premii II, 1 premiu III
  6. Concurs Zonal, “Martisorul Prieteniei”, Ed.a -III-a, Girov- Neamt, 2011- 5 premii I, 4 premii II, 1 premiu III
  7. Concurs interjudetean “Mozaic de toamna”, Ed. a-II-a, 2011, S.A.M. Zamostea- 3 premii I, 1 premiu II, 1 premiu III
  8. Concurs judetean ,”Satul meu, gradina draga”, Zvoristea, 2011-2 premii I, 1 premiu II
  9. Concurs national de creatie plastica ,”Splendoarea iernii prin ochi de copil”, Viseu de Sus, Maramures, ed. I- 3 premii I, 1 premiu II, 1 premiu III
  10. Concurs national Simfonii de primavara, Falticeni, ed. III, 2011- 3 premii I, 3 premii II
  11. Concurs national de terapie ocupationala “Imi e destul sa stiu ca pot”, Grup Scolar “Ion Holban” Iasi, 2011- 2 mentiuni
  12. Concursul Revista scolara si jurnalistica Faza judeteana, ISJ Suceava- 1 premiu II
  13. Olimpiada Nationala a mestesugurilor traditionale, etapa judeteana, Suceava- 2 premii I, 5 premii II, 3 premii III, 15 mentiuni
  14. Festivalul national de dans popular Pestisorul de Aur, faza judeteana, Suceava, – premiul I
  15. Concursul International pe meserii “Maini dibace” CSEI G. HUMORULUI, 2011- 7 premii I
  16. Concurs judetean Armonie prin arta populara si traditii, CSEI Suceava, ed. II, 2011, -1 premiu special, 14 premii I, 1 premiu III
  17. Concurs international – ,”Copiii si marea”-Mangalia- 1 premiu I, 2 mentiuni
  18. Concurs interjudetean – culegere folclor “Sezatoare la romani”, 2011- 2 premii I, 1 premiu II
  19. Concursul interjudetean “Cea mai frumoasã masca “, editia a III-a , Iasi- 1 premiu special, 1 premiu III
  20. SPECIAL OLYMPICS – concurs national Bucuresti 2011- 3 premii I, 2 premii II

Jocurile Mondiale de Vara “SPECIAL OLYMPICS” -Atena, Grecia, 20 iunie-5 iulie 2011

  1. Denis Grigoras – medalia de aur, de argint si locul VI la atletism;
  2. Anamaria Talalau -medalia de bronz la alergare, locul VI la stafeta si locul VIII la sarituri;
  3. IonuT Petrea – medalia de bronz la saritura in lungime, locul IV la alergare si locul VI la stafeta;
  4. Andreea Popovici – medalia de argint la alergare 100 de metri, locul IV la saritura in lungime si locul VI la stafeta;

REZULTATE OBTINUTE LA CONCURSURI SI OLIMPIADE SCOLARE IN ANUL SCOLAR 2010-2011